ΑΡΧΙΚΗ

ΟΜΑΔΑ ΕΛΙΤ / ΣΑΜΟΥΕΛ ΠΙΤΣΕΤΙ

ΣΑΜΟΥΕΛ ΠΙΤΣΕΤΙ

Ο Σάμουελ Πιτσέτι (16 Οκτωβρίου 1986) είναι ένας Ιταλός κολυμβητής μεγάλων αποστάσεων που αγωνίζεται στο ελεύθερο, ο οποίος διεκδικεί σταθερά μια θέση σε Ευρωπαϊκό βάθρο και κατατάσσεται μεταξύ των δέκα κορυφαίων στις αποστάσεις των 800 μ. και των 1.500 μ.

Ο Πιτσέτι έγινε για πρώτη φορά γνωστός ως έφηβος το 2004, όταν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων της Λισσαβόνας κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 1.500 μ. ελεύθερο, προτού κερδίσει το πρώτο του διεθνές μετάλλιο σε τουρνουά ενηλίκων, ένα χρόνο αργότερα, όταν τερμάτισε 3ος στο ίδιο αγώνισμα στους Μεσογειακούς Αγώνες που έγιναν στην Αλμερία της Ισπανίας. Το 2007, ο Σάμουελ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 1.500 μέτρα ελεύθερο σαν μέλος της ομάδας των στρατονόμων που αγωνίστηκε στους Παγκόσμιους Στρατιωτικούς Αγώνες στο Χιντεραμπάντ της Ινδίας, ενώ επίσης κέρδισε τους τέσσερις πρώτους Ιταλικούς τίτλους (400 μ., 800 μ., 1.500 μ. και 5.000 ελεύθερο) κατά τη διάρκεια των τριών εθνικών πρωταθλημάτων που έγιναν την άνοιξη, το καλοκαίρι και το χειμώνα του ίδιου έτους. Μέχρι και το θερινό εθνικό πρωτάθλημα του 2011 είχε κερδίσει 17 χρυσά, 20 αργυρά και 8 χάλκινα μετάλλια, συμπεριλαμβανομένων των νικών του στα 400 μ., τα 800 μ., τα 1.500 μ. και τα 5.000 μ. ελεύθερο στο τουρνουά του Ριτσιόνε που έλαβε χώρα την άνοιξη του 2011.

Ο Πιτσέτι κέρδισε το πρώτο Ευρωπαϊκό του μετάλλιο – ένα αργυρό στα 800 μ. ελεύθερο – στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2008 στο Αϊντχόφεν, προτού κάνει το Ολυμπιακό του ντεμπούτο στο Πεκίνο, όπου πήρε μέρος στα προκριματικά των 1.500 μ. ελεύθερο. Ολοκλήρωσε τη χρονιά με ένα χάλκινο μετάλλιο στα 1.500 μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μικρών Αποστάσεων που έγινε στη Ριέκα της Κροατίας. Στους Μεσογειακούς Αγώνες του 2009 που διεξήχθησαν στην Πεσκάρα της Ιταλίας ο Πιτσέτι κέρδισε χάλκινο μετάλλιο στα 400 μ. ελεύθερο και ένα μήνα αργότερα έφτασε μέχρι τον τελικό στα 1.500 μ. ελεύθερο στο πρώτο του Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Ρώμη.

Το 2010 ήταν ένα έτος περαιτέρω προόδου για το Σάμουελ, ο οποίος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης κέρδισε δύο χάλκινα μετάλλια, στα 800 μ. και τα 1.500 μ. ελεύθερο. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2011 στη Σανγκάη, ο Πιτσέτι βελτίωσε τις επιδόσεις του από το 2009, τερματίζοντας 7ος στον τελικό των 1.500 μ. ελεύθερο και χάνοντας για λίγο την πρόκριση στους τελικούς των 400 μ. και των 800 μ. ελεύθερο. Η μοναδική του εμφάνιση σε τουρνουά αγώνων Παγκοσμίου Κυπέλλου FINA/Arena ήταν στους αγώνες που έγιναν στο Ντουμπάι τον Οκτώβριο του 2011, όπου και κέρδισε τόσο στα 400 μ. όσο και στα 1.500 μ. ελεύθερο, ενώ τερμάτισε 2ος στα 200 μ. ελεύθερο.

Όντας μέσα στην κατάταξη των δέκα κορυφαίων για το 2011, τόσο στα 800 μ. όσο και στα 1.500 μ. ελεύθερο στις μεγάλες αποστάσεις και μεταξύ των δύο κορυφαίων στην πισίνα 25 μ., ο Σάμουελ Πιτσέτι επικεντρώνεται πλέον στο να αποφέρει η σκληρή δουλειά του καρπούς, με την πραγματοποίηση του ονείρου κάθε κολυμβητή: να κερδίσει ένα Ολυμπιακό μετάλλιο το 2012, στο Λονδίνο.

ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ

Ο Γερμανός προπονητής με την Ιταλική υπηκοότητα Άρντ Γκίντερ του κολυμβητή Σάμουελ Πιτσέτι γνωρίζει καλά πώς να αξιοποιήσει το θερμόαιμο ταμπεραμέντο του Σάμουελ: τον θέτει αντιμέτωπο με μια πρόκληση. Ο Πιτσέτι – όπως αναμενόταν – ανταποκρίθηκε ... διανύοντας με το ποδήλατο μια απόσταση 25 χλμ. μέχρι το προπονητικό του κέντρο. Ήταν εξαντλημένος όταν έφτασε και χρειάστηκε μετά το τέλος της προπόνησης να τον γυρίσει ο προπονητής του πίσω με το αμάξι του. Όμως ήταν το ξεκίνημα ενός νέου χόμπι, ενός νέου πάθους και τους πιο ζεστούς μήνες του χρόνου ο κολυμβητής μεγάλων αποστάσεων στο ελεύθερο κάνει τακτικά ποδηλασία, με σκοπό να εξασκήσει την αεροβική φυσική του κατάσταση.

Αυτή η ενασχόλησή του με την ποδηλασία τονίζει το πώς κατά κάποιους τρόπους – αλλά σίγουρα όχι όλους – ο Σάμουελ ταιριάζει στο προφίλ ενός νεαρού άνδρα γεμάτου ζωντάνια, ο οποίος αρνείται να τρομάξει από μια πρόκληση. Επιπλέον, είναι και Ιταλός, γεμάτος ενεργητικότητα, με ένα εκφραστικό χαμόγελο και λάτρης των γρήγορων αυτοκινήτων και μοτοσικλετών. Είναι ένθερμος οπαδός του συμπατριώτη του Βαλεντίνο Ρόσι, ο οποίος έχει ανακηρυχθεί εννιά φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Γκραν Πρι Μοτοσικλετών και έχει εμπνευστεί από το βιβλίο του Ρόσι με τίτλο: «Pensa se non ci avessi provato» (Φαντάσου να μην είχα προσπαθήσει). Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι η Φεράρι είναι το αυτοκίνητο των ονείρων του, όμως η ισορροπημένη και γνωστική πλευρά του χαρακτήρα του έχει θέσει ως προτεραιότητα «ένα όμορφο σπίτι», προτού επιδιώξει οποιαδήποτε άλλη πολυτέλεια. Όπως οι περισσότεροι αθλητές, αγαπά την ενασχόληση και με άλλα αθλήματα, που καλύπτουν μια γκάμα από σκι έως και καταδύσεις.

Όμως ο Σάμουελ έχει και μια άλλη πλευρά. Με δεδομένο το στρατιωτικό ιστορικό του – είναι στρατονόμος – και τη χαρακτηριστική του αποφασιστικότητα νικητή, καθώς και το πείσμα του (όπως ομολογεί ο ίδιος), η συνεχής παρουσία ενός μικρού ψεύτικου χνουδωτού κουταβιού με όνομα Σκιρτσολίνα στο πλευρό του μπορεί να φαίνεται λίγο σαν ανωμαλία. Αλλά η μόνιμη σύντροφος στα ταξίδια του, η Σκιρτσολίνα, την οποία αγόρασε αρκετά χρόνια πριν στην περιοχή Πότσνταμ κοντά στο Βερολίνο κατά τη διάρκεια ενός διαλείμματος από την προπόνηση, μαζί με το άλλο μέλος της ομάδας των Ελίτ, Πολ Μπίντερμαν έγινε τόσο μασκότ όσο και τελετουργικό. Αρχικά προορισμένο εκείνη την περίοδο το ψεύτικο κουτάβι για την κοπέλα του, η Σκιρτσολίνα αναδείχθηκε τελικά σε ένα σύμβολο των στόχων και των θυσιών του Σάμουελ και σήμερα διαδραματίζει ένα σημαντικό ρόλο στην προετοιμασία του πριν τους αγώνες, αφού της «δίνει» υποσχέσεις ότι θα επιστρέψει με κάποιο μετάλλιο. Όποτε σημειώνει επιτυχία, η Σκιρτσολίνα είναι η πρώτη που «απολαμβάνει» την αίσθηση του μεταλλίου γύρω από το λαιμό της.

Δεν είναι ότι ο Σάμουελ χρειάζεται να έχει κάποιον στο πλευρό του να τον παρακινεί να σημειώνει επιτυχίες. Το κίνητρο υπάρχει ήδη και πηγάζει από μέσα του. Αλλά αν η σιωπηλή και αταλάντευτη αφοσίωση της Σκιρτσολίνα μπορεί να τον ωθήσει στην κατάκτηση ενός μεταλλίου στο Λονδίνο το 2012, είναι εύκολο να φανταστεί κανείς ότι ο ίδιος θα ήταν περισσότερο από ευτυχής να μοιραστεί αυτό το επίτευγμά του πρώτα με εκείνη, πριν από οποιονδήποτε άλλο.

Όνομα / Επώνυμο: Σάμουελ Πιτσέτι
Χώρα: Ιταλία
Ημερομηνία γέννησης / Τόπος γέννησης: 16 Οκτωβρίου 1986 - Κοντόνιο